Blog

Blog Yazıları
UX ve UI Tasarım Nedir?

UX ve UI Tasarım Nedir?

UX kavramı bir tasarımın işleyiş özelliklerini ve müşteri deneyimini kapsar. İsmini User Experience (Kullanıcı Deneyimi) kelimesinin baş harflerinden alır. Estetiğe ve görünüme dair her şey de UI ile ilgilidir. İsmi User Interface (Kullanıcı Arayüzü) kelimesinin baş harflerinden oluşur.

Daha iyi anlamak için basit bir örnek üzerinden gidelim. Bir dolap düşünelim.

Bu dolap nasıl görünüyor? Kapısı nerede? Hangi bölümlere sahip? Hangi renkler kullanılmış? İşte bu soruları cevaplayacak kişi UI tasarımcısıdır.

Peki ya bu dolabın kapısı alışkanlıklara uygun mu tasarlandı? Bölümleri kullanışlı mı? Kullanıcıyı memnun eder mi? Kullanılan renkler bu dolaba ne kadar uyumlu? Bu soruları da yönelteceğimiz kişi UX tasarımcısıdır.

Bir web sitesi tasarlanırken projeye kullanıcı gözünden bakılır. UX tasarımcısı tarafından kullanıma elverişli olup olmadığı saptanır ve buna göre iyileştirmeler yapılır. UI tasarımcısı da sitenin genel renklerini, resimlerin ve metinlerin konumlarını, menü dizilimini vb. bir çok görsel işlemler üzerinde çalışır.

Kullanıcıların tüm memnuniyetlerini tasarımsal özellikler ve yaşadıkları deneyim doğrultusunda belirttiği düşünüldüğünde bu iki kavramın önemi de açıkça anlaşılmaktadır.

Kaliteli bir UX ve UI tasarımı desteği almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author: